Тростянецька районна рада
Тростянецький район, Сумська область

МАЩАНКА

Село відоме з середини XVIII століття. Першими поселенцями були люди, які займалися лісовими промислами: заготовляли деревину, дрова, виготовляли діжки, сани, вози та вулики-дуплянки. Місцева традиція обґрунтовує назву села від слова "мощенка", тобто викладені колодами окремі заболочені місця дороги, що з'єднувала у ті часи села Олешню і Тростянець. Село було засноване серед лісу в середині попереднього століття. На присадибних ділянках жителів росли величезні дуби та лісові груші. Недавно, нинішні орні землі навколо села були відвойовані у лісу. Строкатість прізвищ жителів наводить на думку, що переселенці були з різних місцевостей.

Життя поселенців було тяжким. Для роботи у лісі використовували пилки, сокири, клинки, довбні. Землю обробляли дерев'яними сохами та боронами. На узліссі розкинулися невеличкі хатини з маленькими вікнами. Основною підмогою були заробітки у лісі. Поступово, до початку XIX століття селяни були закріпачені. У 1764 році вони виступили проти місцевого поміщика, самовільно рубали ліс, відмовилися відробляти панщину. Після відміни кріпосного права, а особливо на початку XX століття, з'явилося декілька міцних куркульських господарств. Більшість жителів заробляли на прожиття роботою у лісовій дачі Л.Є.Кеніга "Красне", частина йшла на заробітки у с. Тростянець, а згодом до південних степів та на шахти Донбасу.

У 1898 році почала працювати початкова школа у невеличкому будинку, де була одна класна кімната і кімната для вчителя. На початку XX століття 20-25 дітей навчалися у трьох класах. Працював один вчитель та раз на тиждень приїжджав священик Олешнянської церкви.

Thu, 19 Sep 2019 11:43:47 +0300