Тростянецька районна рада
Тростянецький район, Сумська область

СМОРОДИНО

Село розташоване в мальовничій місцевості, через яку протікає річка Люджа, і оточене з усіх боків красивим лісом. Воно виникло наприкінці XVII століття. Є різні версії пояснення назви села. Одна з них обґрунтовує назву тим, що біля великого болота, яке знаходилося поряд із селом, росло багато кущів смородини. Можливо це і так, бо і в наш час село славиться її вирощуванням. Інша версія посилається на те, що засновником села був Смородін. Але ні в XIX, ні в XX століттях жителів з таким прізвищем у селі не було.

Наприкінці XVII століття село стає власністю полковника І.І.Перехрестова. На початку XVIII століття воно вилучається з володінь Охтирського полковника у державну власність, а у 1720 році разом з Тростянцем Петром I дарується протоієрею Тимофію Надаржинському.

У селі була споруджена Преображенська церква, що діяла з 1741 року. Із спорудженням у селі Тростянці у 1750 році Благовіщенської церкви жителі Смородиного приписуються до її приходу з 1806 року.

Вони займалися хліборобством, тваринництвом, виготовляли різні вироби з дерева. На Тростянецьких базарах і ярмарках із Смородиного продавали дьоготь, смолу, бондарні вироби.

Про кількість жителів села свідчать такі дані:

Рік         Кількість жителів

  • 1730             444
  • 1750             524
  • 1770             620
  • 1790             659
  • 1911             2019

У 1864 році в селі було 96 дворів.

Серед жителів були і кріпосні селяни, і вільні, Із розвитком промисловості у Тростянці і спорудженням залізниці у 1878 році більшість населення працює на цукровому заводі і залізниці. Тростянецьку залізничну станцію називають "Смородино".

Після реформи 1861 року багато селян продають свою землю і стають найманими робітниками. У селі виділяється багата верхівка, серед якої були Г.Попов, П.Є.Шимко, П.Галат. Вони мали багато землі, по кілька коней, корів, наймали на роботу односельчан. На правому березі річки Люджі виникає поселення, яке зневажливо називали Толопузівка" або "Запуста". Тут жили найбідніші люди. Наприкінці XIX століття у селі було три водяних млини, що були збудовані на річці Люджі. У другій половині XIX століття лише декілька жителів села Смородиного вміли писати і читати. Початкову освіту можна було отримати лише у Тростянці.

У 1906 році в хаті селянина В.Н.Шимка була відкрита початкова школа, де вчителька О.І.Тарасенко навчала 45 дітей. У 1907 році Охтирське земство побудувало дерев'яне приміщення початкової школи на три класні кімнати. Будинок був обкладений цеглою. Загальна площа споруди становила 97 кв. сажнів, в т.ч. класних кімнат 327 кв. аршинів. У приміщенні також розташовувалися три вчительських квартири та дві кімнати для бібліотеки. Площа шкільної садиби становила 700 кв. сажнів. На будівництво було витрачено 14750 крб. На шкільній території знаходився сарай і погріб. Вчителями працювали О.І.Тарасенко і Г.І. Захаренко.

Thu, 19 Sep 2019 11:37:50 +0300